O tym, dlaczego warto zainwestować w profesjonalną sesję zdjęciową nieruchomości pisałam TUTAJ, dziś opowiem jak przygotować się do takiej sesji, aby efekt na zdjęciach był jak najlepszy, a praca fotografa łatwiejsza.

Poprawi się w programie?

W dobie programów do obróbki zdjęć usłyszeć można, że zdjęcie „poprawi się w fotoszopie”. Istotnie, fotograf w procesie obróbki może usunąć takie rzeczy jak niezauważony wcześniej okruch na podłodze czy wystający zza szafki kawałek kabla od telewizora. Jest to jednak ostateczność, która zajmuje dużo czasu i pracy. Zdecydowanie lepiej jest przygotować wcześniej wnętrze do sesji. Innym aspektem jest tuszowanie brudnych, popękanych ścian, wyrwanych gniazdek, czy innych poważniejszych uszkodzeń. W fotografii nieruchomości nie chodzi o to, by przedstawiać wnętrze w fałszywie dobrym świetle, ale by pokazać jego wyjątkowy charakter. Ewentualne próby przekłamania rzeczywistości szybko wychodzą na jaw podczas wizyty klienta, dlatego warto zadbać o to, by wnętrze było odpowiednio przygotowane.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim najpierw należy usunąć wszelkie widoczne usterki. Naprawić należy wyrwane gniazdka, pochować wystające ze ścian kable, zająć się obitymi meblami i popsutymi zawiasami, usunąć popękane szklane elementy, naprawić odpadające karnisze czy lampy, uzupełnić brakujące żarówki. Trzeba również zwrócić uwagę na ściany, podłogi i sufit. Wszystkie dziury i pęknięcia należy wyrównać, a plamy umyć, bądź pomalować. Ten krok szczególnie ważny jest, gdy na sprzedaż bądź wynajem wystawione zostaje mieszkanie lub dom. Mieszkając w nim na co dzień nie zwraca się uwagi na drobne niedoskonałości, które klient często widzi zaraz po przekroczeniu progu nieruchomości, którą ogląda. W przypadku przygotowywania do sesji w obiektach noclegowych również należy sprawdzić wszystkie pokoje, aby w trakcie sesji nie okazało się, że wnętrze ma jakieś usterki.

Kolejny krok: dokładne sprzątanie

 

Gdy wszystkie defekty zostaną usunięte, kolejnym krokiem jest dokładne sprzątanie. Aparat zarejestruje każdą smugę, plamkę i kurz, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na wszystkie szklane i błyszczące powierzchnie. Obowiązkowe jest wypolerowanie blatów i frontów mebli, okien wraz z parapetami i luster. Należy pamiętać również o wyczyszczeniu ekranu telewizorów. Łazienka powinna zostać wytarta do sucha, ponieważ każda zaschnięta kropla wody i zaciek również będą mocno widoczne w obiektywie. Idealnie, gdy firanki, zasłony i poszewki są starannie wyprasowane.

 

W przypadku zamieszkanych jeszcze nieruchomości należy bezwzględnie usunąć z widoku wszystkie rzeczy osobiste. Niezbędne jest pochowanie ubrań, pamiątek, książek szkolnych, zdjęć i kosmetyków, jak również rzeczy, które świadczą o tym, że w mieszkaniu znajdowało się jakieś zwierzę. Wnętrze powinno być czyste i wolne od przedmiotów, które nadają mu indywidualnego charakteru swoich lokatorów. W kuchni blaty powinny być puste, mogą pozostać pojedyncze przedmioty jak ekspres do kawy, wazon z kwiatami czy miska z owocami. Szafki i półki również nie mogą uginać się od różnych przedmiotów. Wskazany jest minimalizm: kilka książek, figurek czy starannie ułożonych świeczek w zupełności wystarczy.

 

W przypadku, gdy wykonywane są zdjęcia z zewnątrz, bądź fotografie ukazujące widok z okna należy również zadbać o otoczenie obiektu. Trzeba usunąć wszelkie ogrodnicze sprzęty oraz zabawki, a także zgrabić liście i przyciąć trawnik. W miarę możliwości należy usunąć wszelkie pojazdy: samochody, rowery czy motory.

 

Na tym etapie fotograf może wykonać już sesję zdjęciową i efekty będą zadowalające. Można jednak wnętrza dodatkowo ozdobić.

Na dodatek dodatki 😉

Kilka dodatkowych elementów na pustych blatach czy szafkach doda wnętrzom klimatu i sprawi, iż będą one robić wrażenie bardziej przytulnych. Na łóżkach można położyć dekoracyjne poduszki bądź koc, a na stolikach postawić wazon ze świeżymi kwiatami. Dobrze sprawdzają się również świece, książki, czasopisma, świeże pieczywo lub owoce, butelka wina bądź szklanka z gorącą herbatą. Trzeba jednak pamiętać, iż są to elementy dekoracyjne i nie może ich być zbyt dużo.

W razie wątpliwości dotyczących przygotowania nieruchomości do sesji bądź w kwestii dekoracji wnętrz można zgłosić się profesjonalnego home stagera, którego zadaniem jest profesjonalne przygotowanie wnętrza przy możliwie niskich kosztach. Można również poprosić o poradę fotografa, który będzie wykonywać zdjęcia. Również w trakcie sesji fotograf może według własnego uznania przenosić elementy wystroju i zmieniać dodatki między pomieszczeniami, aby efekty były jak najbardziej zadowalające.

Podsumowując:

Efekty sesji zdjęciowej w postaci perfekcyjnych zdjęć w głównej mierze zależą od wcześniejszego zadbania o wszystkie szczegóły. Warto zatem dokładnie przygotować nieruchomość do sesji zdjęciowej, by przebiegła ona pomyślnie, a jej efekty były jak najlepsze.